78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 6. 7. 2015
Re: Rámková vůle

Ta vůle bude vždycky kompromis. Dřevo je přirodní materiál a časem, jak se používá ve venkovním prostředí, kde kolísá vlhkost a teplota, vždy bude pracovat a nárazy a jiným mechanickým zatížením při práci se postupně bude měnit. Takže vždycky, aspoň nějaký rámek z mnoha bude třeba vyřazovat. Zvláště když je tlak na cenu a tím snaha používat na výrobu levnější méně kvalitní dřevo, kde každý kousek může časem pracovat výrazně jinak než druhý. 1 mm na každou stranu , celkem tedy 2 mm bych považoval za minimání u langstrotha u kompletně nového vybavení. Já třeba u nástavků používám vůli podstatně větší, klidně i 3 - 4 mm na každou stranu, protože moje rámky 39x24 jsou postupně přidělávané i přikupované během mnoha desetiletí, tudíž jsou v různých verzích a rozměrech. Plus k tomu jsou i plásty získané za ty roky od okolních včelařů při všelijaké výměně včel, které byly vyráběné kdovíkde a kdovíjak. Rozteč zářezů na zavěšování rámků dělám u nástavků na rozměr 42,2 cm , ale mezi rámky občas ještě najdu i rámky ze starých zadováků , kde délka horní lučky byla menší a blíží se k 41 cm. Nebo stačí, když se starší horní loučka prohne o centimetr dovnitř, už toto ji o nějaký milimetr zkrátí.
a.
"Tím hůř Loni jsem koupil přířezy na rámky a letos je vyřazuji. Některé se
lámou v ouškách, některé se kroutí a dokonce mají i součky a při otřásání
včel se zlomí. Standa"
Nemusí to být ani nesolidní výrobce. Stačí, když výrobce je "strojař" ale není "dřevař" Neboli udělá ty přířezy přesně podle rozměrů a třeba i ze správně vysušeného dřeva. Ale nepochopí, že dřevo má v sobě buď přírodní vady jako ty suky, nebo podle druhu dřeva a zpracování má přirozenou vlastnost, že přes léta některá dřeva nemají žádnou pevnost nebo že se při zpracování - hřebíkem nebo sponkou štípou atd... U přířezů zřejmě platí ještě podstatně víc než u úlů, že leckdo používá všelijaká levná dřeva vybraná třeba z palivového dřeva z probírek lesa....
Správně by takové nevhodné přířezy měl vyřadit už výrobce, ale někdy se to prostě nedělá a musí to probrat včelař při nákupu. Chce to prostě trochu zkušeností se dřevem, aby se to poznalo.
Dneska to je u výrobků ze dřeva typické, staré dřív automatické znalosti o dřevu mizí a jak je čím dál snadnější přístup k truhlářským a stolařským strojům na opracovávání dřeva a dřevo jakožto přírodní materiál je in, objevuje se čím dál víc výrobců bez těchto znalostí o dřevu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 67038


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu